SEO Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

seo
seo

SEO Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar?

SEO danışmanı bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi sıralanmasını sağlamak için profesyonel hizmetler vermektedir. Yapılan SEO çalışmaları site içi ve site dışı olmak üzere iki ayrı başlık altında incelenir.

Bunların her biri farklı teknikleri içerir. Site içi çalışmalar çerçevesinde web sitesinin içeriğini optimize etmek, uygun anahtar kelimeleri kullanmak, sayfa hızını artırmak ve yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmak gibi çeşitli optimizasyon tekniklerini içerir. Site dışı çalışmalar çerçevesinde ise backlink yer alır.

SEO danışmanı alanında uzman ve bilgili şekilde hizmet vermektedir. İlk olarak web sitesinin analizini yapar. Böylece hangi alanlarda iyileştirme yapılması gerektiğini belirler. Ardından, web sitesinde yapılacak değişikliklerin bir planını hazırlar ve dikkatli şekilde bunları gerçekleştirir. Bunun sonucunda web sitesinin arama motorunda daha iyi sıralama elde etmesine olanak tanır.

SEO uzmanları ayrıca web sitesinin analitik verilerini takip ederek, yapılan değişikliklerin etkisini değerlendirir. Buna göre gerekli düzenlemeleri de yapar. Bu sayede web sitesinin arama motorlarında daha iyi sıralanmasını sağlayarak, daha fazla organik trafik ve potansiyel müşteri elde edilmesine yardımcı olur.

Eğer bu çözümlerden yararlanmak istiyorsanız, alanında uzman olan bir firma ile çalışmanız şarttır. Firmamız alanında sahip olduğu ekipler ve SEO üzerine yetkinliği ile sitenizi rakiplerinize göre ön plana çıkarmanıza olanak tanır.

SEO
SEO

SEO Neden Önemli?

SEO günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve dijital pazarlamanın giderek önem kazanması nedeniyle önemli konu haline gelmiştir. Çünkü günümüzde çok sayıda internet sitesi vardır. SEO çalışmaları sayesinde arama motorlarında rakiplerinize göre daha ön sıralarda yer alabilir, böylece görüntüleme ve tıklamalarınızı arttırabilirsiniz.

Günümüzde pek çok insan bir şeyler araştırmak ya da ürün satın almak için arama motorlarını kullanır. İnternet kullanımı bu bakımdan her geçen gün yaygınlık kazanmaktadır. Ancak bir web sitenizin olması daha ilk günden yüzlerce, binlerce görüntüleme ve tıklama alacağınızı da göstermemektedir.

Bu nedenle bir web sitesinin arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmesi, daha fazla organik trafik ve müşteri çekmesi açısından son derece önemlidir. SEO çalışmaları da burada devreye girmektedir. Arama motorları her zaman kullanıcılara onlar adına faydalı içerikleri sunmayı hedefler.

Arama motorları, web sitelerinin kalitesini ve ilgili içeriğin doğruluğunu belirlemek için birçok farklı faktörü değerlendirir. Bu faktörler arasında web sitesinin içeriği, sayfa hızı, mobil uyumluluk, doğal bağlantılar ve anahtar kelime kullanımı gibi birçok faktör yer alır. Bu nedenle bir web sitesinin arama motorlarıyla SEO kullanılarak optimize edilmesi, web sitesinin kalitesini artırır. Arama motorlarının web sitesini daha iyi anlamasını, böylece daha etkili şekilde listeleyebilmesini sağlar.

Dolayısıyla SEO, günümüzde önemi oldukça büyük olan bir dijital pazarlama stratejisidir. SEO danışmanı da bu konuda size yardımcı olur.

deuden seo danışmanı
deuden seo danışmanı

SEO Danışmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı optimizasyonun ilk adımından son adımına kadar dikkatli ve disiplinli bir şekilde çalışmaktadır. SEO danışmanları bir web sitesine yönelik olarak çok sayıda hizmet verir. Ancak genel anlamda bunlar başlıklar halinde şu şekilde özetlenebilir.

Web Sitesinin Analizini Yapmak

SEO danışmanları web sitesinin teknik yapılarını, içeriğini ve performansını inceleyerek, eksiklikleri belirleyebilir ve potansiyel olarak iyileştirebilecekleri alanları tespit edebilir. Bu bir SEO çalışmasının ilk adımını meydana getirir.

Çünkü bir SEO yapılabilmesi için ilk olarak sitenin güçlü ve zayıf yanlarının bilinmesi gerekir. Optimizasyon da zayıf yönlerin güçlendirilmesi, böylece daha iyi bir Google sıralaması elde edilebilmesi için yapılır.

SEO danışmanı müşteri iletişime geçip site hakkında bilgi verdikten sonra detaylı bir şekilde analiz etmekte, ardından da bu konu hakkında müşterilere bilgileri aktarmaktadır.

Anahtar Kelime Araştırması

SEO danışmanları, web sitesinin hedef kitleleri için uygun anahtar kelimeleri de tespit eder. Arama motorlarında daha iyi sıralama elde etmek böylece mümkün hale gelir. Söz konusu anahtar kelimeler standart değildir. Aksine her bir web sitesi için ayrı ve özel bir şekilde belirlenir.

SEO uzmanı tarafından verilen hizmetler sadece bununla sınırlı değildir. Anahtar kelimeler tespit edildikten sonra bunların ne kadar popüler şekilde araştırıldığı da belirlenir. Ardından da URL yapılarından görsel açıklamalarına, meta açıklamalarından içeriklere kadar farklı yerlerde kurallarına uygun bir şekilde kullanılır.

seo
seo

İçerik Optimizasyonu Yapılması

İçerik optimizasyonunun yapılması da SEO danışmanı tarafından verilen hizmetler arasındadır. Bu kapsamda web sitesindeki içerik optimize edilerek arama motorlarının içeriği daha iyi anlaması sağlanır. Sadece bununla da sınırlı değildir. İyi hazırlanmış olan bir içerik, web sitesini ziyaret eden kişiler tarafından da iyi şekilde anlaşılır.

Bu nedenle içeriklerin dili kontrol edilerek, gerekli düzenlemeler verimli bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca sadece bununla da sınırlı değildir. Başlık etiketleri de bu çerçevede kullanılır. H1 başlıkları ana başlıklarda, H2 etiketleri alt başlıklarda ve H3 etiketleri ise onların altındaki başlıklarda tercih edilmektedir.

Ek olarak sayfaların meta açıklamaları da iyi şekilde yazılması da gerçekleştirilmektedir. Bu bakımdan kapsamlı bir yapısı bulunmaktadır.

İç ve Dış Oluşturma

SEO uzman, web sitesi için yüksek kaliteli ve doğal bağlantıları da oluşturur. Bunun sonucunda arama motorlarında daha iyi sıralama elde etmek hedeflenir. Bu kapsamda site içi linkler ve backlinkler uygulanır.

Site içi linkler anlaşılabileceği üzere bir site içerisinde bulunan farklı sayfalara linklerin verilmesidir. Doğru bir şekilde kullanılırsa ziyaretçileriniz sitenizde daha iyi bir şekilde dolaşabilir ve aradıklarını bulabilir.

Backlinkler ise bunlardan tamamen farklıdır zira farklı bir siteden alınmaktadır. Kaliteli backlinkler ile güvenilir bir site olabilir, aramanızı düzeltebilirsiniz.

Teknik SEO Çalışmalarının Yapılması

SEO danışmanı teknik konularda da sitelere yardımcı olmaktadır. Bu çerçevede web sitesinin teknik altyapısını optimize ederek, sayfa hızını artırarak, mobil uyumluluğu sağlayarak ve diğer teknik SEO faktörlerini geliştirerek, arama motorları için daha uygun hale getirilir.

Bir web sitesinin hızlı olması her zaman önemlidir, çünkü kullanıcılar bir sitenin ya da sayfasının yüklenmesini hiçbir zaman beklemek istemez. Yavaş yüklenen sayfalar ve içerikler aynı zamanda arama motorlarında da daha kötü bir sıralama almanıza neden olur.

Aynı şekilde mobil uyumlu olmayan bir site, yine arama motorları tarafından kötü bir şekilde sıralanır. Ayrıca insanlar telefon ve tabletlerden rahat kullanılamıyorsa siteniz ziyaretçi kaybetmeye de başlar. SEO uzmanı bu gibi konularda sitenizin eksiklerini tespit ederek gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmekte, bunun sonucunda daha iyi neticeler elde etmenizi sağlamaktadır.

Analitik Verileri Takip Etme

SEO danışmanı tarafından verilen hizmetler oldukça geniş ve kapsamlıdır. Bu çerçevede SEO çalışması yapıldıktan sonra, web sitesinin analitik verileri takip de edilir. Böylece hangi stratejilerin işe yaradığını ve hangi alanlarda iyileştirme yapılması gerektiğini daha iyi bir şekilde görülebilir.

Tüm bunların yanı sıra SEO uzmanları tarafından yapılan farklı işlemler de yine yer almaktadır. Tüm bunlar sitelerin gereksinimleri tespit edildikten sonra özel bir şekilde gerçekleştirilir. Ajansımız uzman SEO danışmanı ekipleri ile dijital platformlarda kendinizi daha iyi bir şekilde göstermenize olanak tanır. DEUDEN, hedeflerinize giden yolun kısalmasına olanak sağlar. Bursa Mudanya‘da ofisi bulunan ajansımız ile çalışarak hedeflerinize giden yolu kısaltabilirsiniz.

 

5 yorum

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir