SEO ve Sosyal Medya Entegrasyonu

deuden seo nedir
deuden seo nedir

Günümüzde internet ortamında sayısız web sitesi vardır. SEO hizmeti de bu açıdan çok önemlidir. Çünkü her ne kadar tümünün amacı farklı olsa da web siteleri genel anlamda daha fazla ziyaretçi çekmek, daha fazla ürün tanıtmak, hedef kitleye rahatça ulaşabilmek ve işletmeyi tanıtmak gibi konuları hedefler.

Sosyal medya platformları ile entegrasyon yapmak, bu konuda sitenin arama motorlarında daha iyi sıralama almasına yardımcı olabilecek, önemli bir detaydır. Bunu gerçekleştirmek için tercih edilebilecek farklı yollar vardır.

Eğer hem SEO çalışmasını yapmak hem de sosyal medya entegrasyonlarını problemsiz şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, alanında uzman ekiplere sahip olan firmamız size aradığınız çözümleri teklif etmektedir.

deuden seo nedir
deuden seo nedir

SEO Nedir?

SEO “Search Engine Optimization” kelimelerinin ilk hecelerinden meydana gelir. Türkçe olarak da “Arama Motoru Optimizasyonu” demektir. Bu kapsamda yapılan işlemler web sitesinin arama motorları tarafından daha iyi şekilde sıralanmasına yardımcı olur. Bu çerçevede yapılan pek çok işlem vardır:

 1. Anahtar kelime araştırması ve bunların site içinde kullanılması
 2. Site yapısının incelenerek gerekli düzenlemelerin gerçekleştirilmesi
 3. Dahili linkler ve baclinklerin kullanılması
 4. Sitenin mobil optimizasyonunun yapılması
 5. Meta açıklamalarının düzenlenmesi
 6. Site içerisinde bulunan içeriklerin düzenlenmesi

Bunlar çerçevesinde uygulanan farklı işlemler vardır. Google SEO çalışmaları web sitesinin ihtiyaçlarına ve eksiklerine göre özel bir şekilde planlanarak yapılır. Eğer doğru bir şekilde yapılırsa çalışmalar web sitesinin daha etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasına, daha iyi bir arama motoru sıralamasına olanak tanır.

Bu işlemler oldukça geniş bir çerçevede olup sosyal medya çalışmaları da yine SEO işlemlerinde yapılabilmektedir.

deuden seo pazarlama
deuden seo pazarlama

E-ticaret Siteleri ve İşletmeler İçin Sosyal Medya Neden Önemli?

E-ticaret siteleri ve işletmeler için sosyal medya hesaplarının büyük önemi vardır, çünkü Instagram ve Facebook gibi platformlar günümüzde farklı yaş aralıklarından milyonlarca üyeye sahiptir. Bir profesyonel hesap sahibi olmak temel olarak onlara daha iyi ulaşmanıza imkan tanır.

Sosyal medya platformları, e-ticaret sitelerinin ve işletmelerin, ürünlerini ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye ulaştırmalarına olanak tanır. Sosyal medya, dünya genelinde milyarlarca aktif kullanıcısı olan bir platformdur ve bu nedenle işletmeler, bu platformları kullanarak hedef kitlelerine kolayca ulaşabilir. Ayrıca şu gibi yönleri de yine vardır:

 1. Sosyal medya platformları e-ticaret sitelerinin ve işletmelerin, müşterileriyle etkileşime geçmelerine ve bağlılığı artırmalarına olanak tanır.
 2. Müşterilerin sorularını yanıtlama, geri bildirim almak, müşteri hizmetleri sunmak ve diğer etkileşimler yapmak için kullanılabilir.
 3. E-ticaret sitelerinin ve işletmelerin marka bilinirliğini artırmalarına olanak tanır. Markanızı doğru bir şekilde tanıtmak ve paylaşmak, markanızın sosyal medyada popülerlik kazanmasına yardımcı olur. Böylece daha fazla insanın sizi keşfetmesini sağlar.
 4. Sosyal medya e-ticaret sitelerinin ve işletmelerin web sitelerinin trafiğini artırmalarına olanak sağlar. Sosyal medya gönderileri işletmelerin web sitelerine trafik çekebilir. Bunun sonucunda potansiyel müşterilerin markanızı tanıması sağlanabilir.
 5. E-ticaret sitelerinin ve işletmelerin satışlarını artırmalarına yardımcı olur. Sosyal medya, ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak, müşterilerinizi satın almaya yönlendirmek, böylece satışları arttırmak mümkündür.

Bu bakımdan sosyal medya platformları hem e-ticaret platformları hem de işletmeler için önemli kaynaklardır.

deuden seo pazarlama
deuden seo pazarlama

Sosyal Medya Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

SEO ve sosyal medya entegrasyonunun bahsettiğimiz üzere birbirinden farklı çözümleri vardır. Ancak bunların hepsi SEO uzmanı profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Çünkü yanlış yapılan düzenlemelerin, olumsuz sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Genel anlamda bilinmesi gereken bazı yollar ise şöyledir:

 1. Sosyal medya profil sayfalarınızın arama motorlarında görünebilmesi için profil adı, açıklama, anahtar kelime etiketleri gibi alanların SEO uyumlu olması gerekir. Bu alanlar arama motorları tarafından indekslenir ve web sitenizle ilgili aramalar yapıldığında görünebilir.
 2. Sosyal medya paylaşımlarınızda kullanılan başlıkların, açıklamaların ve etiketlerin SEO uyumlu olması, web sitenize yönelik organik trafik oluşturmanıza yardımcı olur. Paylaşımlarda anahtar kelimelerin doğru kullanımı, web sitenizin anahtar kelime stratejisine uygun olmalıdır.
 3. Sosyal medya paylaşımlarında web sitenize yönlendiren doğru linklerin kullanılması, web sitenizin trafiğini arttırır. Doğru ve güncel içeriklerin paylaşımı, kullanıcıların web sitenize yönlendirilmesine de olanak tanır.
 4. Sosyal medya platformlarının arama motorlarında daha fazla görünürlüğü, web sitenizin organik aramalarda daha yüksek bir sıralama elde etmesine imkan sunar. Sosyal medya profil sayfalarınızın URL’lerinin özelleştirilmesi ve web sitenize yönlendirmesi, sosyal medya platformlarının arama motorlarındaki sıralamalarınızı da etkiler.
 5. Sosyal medya paylaşımlarında internet sitesine doğru backlinklerin verilmesi, sitenin SEO’sunu güçlendirir. Kaliteli backlinkler arama motorları tarafından güvenilirliği artırdığı için, doğru kullanılması şarttır.
 6. Sosyal medya platformlarında etkileşim, web sitesinin SEO’suna dolaylı olarak da katkı sağlayabilir. Kullanıcıların web sitenize yönlendirmesi ve paylaşımlarınızın sosyal medyada viral olarak yayılması, hedef kitlenize kolayca ulaşmanıza olanak tanır.

SEO hizmeti kapsamında sosyal medya entegrasyonlarının doğru yapılması, sitenizden daha fazla verim almanıza olanak tanır.

SEO ve Sosyal Medya Entegrasyonu Neden Önemli?

SEO ve sosyal medya entegrasyonu, web sitesinin arama motorlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmasına yardımcı olur. Sosyal medya platformları internet sitesine organik trafik sağlamanın yanı sıra, web sitenizin güvenilirliğini ve hedef kitleniz arasındaki popülerliğini de arttırır. Tüm bunlar arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına fırsat verir.

Ek olarak sosyal medya platformlarında paylaşımlar üzerinde yapılan etkileşimler, web sitenizin sosyal medya profillerinin organik olarak büyümesine ve sosyal medya takipçilerinizin web sitenizi ziyaretlerini artırarak web sitenizin görünürlüğünü artırmasına da olanak tanır.

Sosyal medya ağları üzerinden yapılan paylaşımlar da web sitenizin içeriklerinin daha geniş bir kitleye ulaşmasına fırsat verir. Böylece internet sitesi backlink alabilir ve organik trafik oluşturabilir. Ayrıca web sitenizle ilgili paylaşımlar, arama motorları tarafından web sitenizin güvenilir olarak listelenmesine yardım eder.

Sosyal Medya Platformlarında Nasıl SEO Çalışmaları Yapılabilir?

Web sitenizin arama motorlarında daha iyi şekilde sıralanmasını istiyorsanız, SEO çalışmaları ile istediğiniz sonuçlar alınabilmektedir. Bunlar oldukça kapsamlı olup SEO hizmeti sosyal medya hesaplarında da yapılabilmektedir. Bu esnada dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır:

 1. Sosyal medya platformlarında da anahtar kelime optimizasyonu önemlidir. Profil içerisinde kullanılan anahtar kelimeler arama sonuçlarına dahil edilerek, sitenizin daha yüksek sıralama almasına yardımcı olur.
 2. Sosyal medya platformlarında da içerik optimizasyonu yapılabilir. Özellikle paylaşılan içeriklerin anahtar kelimelerle uyumlu, kaliteli ve ilgi çekici olması gerekmektedir.
 3. Hashtagler, sosyal medya platformlarında içeriklerin kategorilendirilmesine olanak tanır. Doğru kullanıldığında etiketler sitenizin daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.
 4. Sosyal medya hesabında bulunan bilgiler doğru ve detaylı olmalıdır. Bu arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasına ve daha iyi indekslemesine yardımcı olur.
 5. Sosyal medya platformlarında paylaşım sıklığı da önemlidir. Düzenli olarak paylaşım yapmak, sitenizin daha aktif ve güncel görünmesine yardımcı olur.

Bunlara özen göstermek, sosyal medyada yapılan  Google SEO çalışmalarının daha etkili çözümler sunmasına olanak tanır. DEUDEN sizi ve sosyal medya hesabınızı inceleyerek, ihtiyacınıza en uygun çözümleri hızlıca sunmaktadır. Mudanya ve Bursa özelinde yüzyüze hizmet sunmaktadır. Türkiye çapında ise uzaktan biçimde işlemlerinizi yürütmektedir. Unutmayın, DEUDEN sizin için değer yaratır.

 

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir